نشست خیابان زند باریک در اثر حجم گسترده آبهای سطحی

نزول رحمت الهی در هفته جاری در استان فارس در کنار تمامی خیر و برکات خود و شادمانی مردم، خساراتی را نیز در شهرهای مختلف استان از خود برجای گذاشت که شیراز هم از آن بی نصیب نبود.

بارندگی های کم سابقه استان فارس موجب سرریز شدن حجم قابل توجهی از آبهای سطحی به خیابان زند باریک شده که با توجه به جنس خاک دست ریز و نا مناسب در این منطقه، موجب  شکستگی قسمتی از لوله انتقال آبهای سطحی در زیر سطح خیابان گردید.

نفوذ آب به زیر سطح خیابان موجب نشستی به ابعاد ۱۵ تا ۲۰ متر از سطح پیاده رو و سطح خیابان زند باریک شد. با توجه به قرارگیری این نشست بر روی تونل درحال احداث ایستگاه وکیل و حساسیت موضوع، بلافاصله ستاد بحران با حضور شهردار شیراز، معاون اجرایی شهردار و مدیر بحران شهرداری شیراز، مدیران مناطق شهرداری، مدیر عامل سازمان آتش نشانی و به ریاست مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز در محل ایستگاه وکیل  تشکیل و اقدامات لازم جهت مدیریت و کنترل حادثه به وجود آمده به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

پمپاژ آبهای سطحی از مسیر چهارراه زند، میدان شهرداری و میدان امام حسین (ع) برای مهار حجم آب ورودی به خیابان زند اولین تصمیم ستاد بحران بود که موجب کنترل جدی ورود آب به این محور گردید. مسیر زیرگذر زند تا ابتدای خیابان راهنمایی مسدود شد و مسیرهای جایگزین خیابان تختی بصورت یکطرفه از شرق به غرب، خیابان لطفعلی خان زند به صورت یکطرفه از سمت غرب به شرق پیش بینی شد. چهار راه مصدق به سمت بلوار مدرس بازگشایی شده و با نصب تابلوهای انتظامی و بنرهای اطلاع رسانی، سهولت تردد شهروندان در کلیه مسیرهای منتهی به زند باریک مد نظر قرار گرفت.

مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز ضمن نظارت دائم بر روند كار شبانه روزی تا اتمام عملیات مرمت و بازگشائی مسیر، عملیات بتن‌ريزي را نيازمند دقت و توجه به نكات دقيق مهندسي برشمرده و با يادآوري اينكه پس از كامل شدن اقدامات زيرسازي در محل حفره ايجاد شده، موضوع آسفالت و تميز كردن معبر دنبال خواهد شد، گفت امكان تردد هر چه سریعتر شهروندان و كسبه به شكل پياده و سواره، مهم ترین اولویت مدیریت شهری می باشد.

تلاش بی وقفه برای کنترل بحران و بازسازی خیابان زند باریک با حضور مدیران ارشد شهرداری و شورا و سازمان قطار شهری شیراز بلافاصله پس از توقف بارشها شروع شده و در نهایت ظرف مدت سه روز مسیر بازسازی و بازگشائی شد.

مهندس حاجی زمانی افزود استحكام سازه ايجاد شده در محل ایستگاه احداثي قطار شهري باعث جلوگيري از تخريب بيشتر این خيابان و ورود آب حاصل از بارندگي شديد از محل شكستگي لوله انتقال آب‌هاي سطحي به داخل ایستگاه در حال ساخت گردید.

مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز با اشاره به وضعيت خاك محدوده ايستگاه وكيل، گفت: خاك اين محدوده يك‌دست نيست و احساس و ارزيابي كارشناشان اين است كه در زمان احداث خيابان زند، مصالح ساختمان‌هاي تخريب شده در مسير، جابه‌جا نشده و خيابان روي همين مصالح زيرسازي و احداث شده است.

 

 

نشست خیابان زند باریک در اثر حجم گسترده آبهای سطحی – سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز
لینک کوتاه مطلب : https://shirazmetro.ir/?p=9828

QR: نشست خیابان زند باریک در اثر حجم گسترده آبهای سطحی