فعالیت مرکز نوآوری در راستای تحقق شعار سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

به گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز:
فعالیت مرکز نوآوری در راستای تحقق شعار سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
سابقه بومی سازی در متروی شیراز به بیش از یک دهه قبل برمی‌گردد که در فرایند ساخت خط یک تلاش شد با هدف صرفه‌جویی ارزی و تکیه بر توان کشور، حتی الامکان قطعات و تجهیزات ساخت داخل جایگزین قطعات خارجی گردد.
در ادامه در راستای سیاست‌های کلی کشور، کمیته ساخت داخل قطعات و تجهیزات مصرفی و یدکی با هدف ایجاد تمرکز و تسهیل فرآیند بومی سازی در سال ۹۷ در معاونت بهره برداری متروی شیراز تشکیل گردید که این امر منجر به ساخت داخل قطعات یدکی و مصرفی مورد نیاز از جمله کفشک ترمز و شیشه‌های قطار شد.
با توجه به تجربه موفق کمیته بومی سازی و با هدف گسترش دامنه استفاده از قطعات و تجهیزات ساخت داخل در هر دو معاونت فنی و مطالعات مهندسی و معاونت بهره برداری، همچنین نظر به تجربیات متروهای سایر شهرها، مرکز نوآوری به مدیریت مستقیم مدیرعامل سازمان تشکیل گردید. این مرکز در راستای توسعه بومی سازی و حمایت و استفاده از توانایی تولید داخل همچنین تسهیل تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز مطابق با کیفیت قطعات اصلی همراه با کاهش هزینه ها آغاز به کار نموده است.
مرکز نوآوری با ایفای نقش در مراحل مختلف چرخه بومی سازی مانند شناسایی و اولویت بندی درخواست ها، شناسایی و ارزیابی فنی سازندگان و نظارت فنی و قطعات یدکی قطعات تولیدی، تلاش دارد با مانع زدایی از ساخت داخل قطعات و تجهیزات مورد نیاز، از مصرف تولیدات با کیفیت داخلی پشتیبانی نماید.
این مرکز به عنوان بستر توسعه خلاقیت و نوآوری، با هدف گسترش تفکر دانش بنیان و پژوهش محور در سازمان حمل و نقل ریلی، در صدد است تا با فراهم آوردن زمینه آشنایی متقابل مدیران و کارشناسان با توانمندی ها دانش بنیان و تولید کنندگان داخلی از یک سو و همچنین صنعتگران با سیستم ها، تجهیزات و قطعات متنوع موجود در صنعت مترو از سوی دیگر، به حل چالش های مترو‌ شیراز و توسعه آن کمک نماید.
عملکرد موفق فرآیند بومی سازی و ایجاد یک پایگاه متمرکز تحت عنوان مرکز مرکز نوآوری برای این مهم، منجر به پیشنهاد تشکیل این واحد در مترو های سراسر کشور از سوی سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز و تصویب آن در اتحادیه قطار شهری شد.
در آخر، مرکز نوآوری سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز با هدف استفاده از حداکثر توانمندی ساخت داخل، از کلیه تولید کنندگان و صنعتگران علاقمند به همکاری در ساخت داخل قطعات و تجهیزات با زمینه کاری مرتبط با مترو دعوت می نماید در درگاه اختصاصی ثبت نام تامین کنندگان در قسمت مرکز نوآوری در وب سایت این سازمان اطلاعات خود را ثبت نمایند تا در اسرع وقت مورد ارزیابی فنی قرار گیرند.
فعالیت مرکز نوآوری در راستای تحقق شعار سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها – سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز
لینک کوتاه مطلب : https://shirazmetro.ir/?p=21999

QR: فعالیت مرکز نوآوری در راستای تحقق شعار سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها