تکمیل ریل گذاری ایستگاه زیرزمینی بازار وکیل متروی شیراز

با تلاش شبانه روزی مهندسین و پیمانکاران سازمان قطار شهری شیراز ریل گذاری در تونل شمالی و جنوبی ایستگاه بازار وکیل به اتمام رسید.

بدین ترتیب پس از اجرا و تکمیل شبکه برق بالاسری امکان تردد قطارهای مترویی شیراز حدفاصل ایستگاه احسان تا ایستگاه شهید آیت الله دستغیب واقع در میدان گل سرخ در هر دو تونل شمالی و جنوبی فراهم می گردد.

اجرای ايستگاه متروي وكيل شيراز به روش زیرزمینی

ايستگاه وكيل ( بهارستان) تنها ايستگاه قطار شهري در شیراز به‌ شمار مي‌رود كه به لحاظ نوع طراحي و سازه به شكل كاملا زيرزميني اجرا و احداث شده است و با توجه به اینکه این  ایستگاه با دهانه 21 متری به عمق 10 متر در زیر آب های سطحی اجرا گردیده در نوع خود در کشور منحصر به فرد می باشد.

مهندس حاجی‌زماني در پایان مرحله تکمیل هسته مرکزی این ایستگاه روند اجراي اين پروژه را مناسب اعلام و اضافه كرد: زماني اجراي اين پروژه آغاز شد كه بسياري از طراحان و مهندسان اعتقاد داشتند انجام چنين پروژه‌اي  به روش زیر زمینی در محدوده خيابان زند باريك بعلت بافت و نوع خاک منطقه امكان‌پذير نيست.

مهندس حاجی زمانی با اشاره به مشکلات متعدد و پیچیدگی های بسیار خاص طراحی و اجرای این ایستگاه یادآور شد سازمان قطار شهری با این تصمیم، ایستگاه بازار وکیل را احیاء نموده  بدون آنکه تاخیر قابل توجهی در بهره برداری از فاز دو خط یک ایجاد گردد.

مهندس حاجی زمانی موقعيت ايستگاه وكيل را از تمام ابعاد بسیار مهم خواند و افزود: اين ايستگاه كه در محدوده بازار وكيل به‌عنوان قطب تجاري و البته يكي از مقاصد گردشگري شيراز قرار دارد، با تسهيل دسترسي، زمينه رونق بيشتر را در حوزه‌هاي مختلف فراهم خواهد كرد. همچنین اين ايستگاه زمينه كاهش تردد خودروها در محدوده بازار وكيل و بافت قديمي شيراز را میسر ساخته که قطعا نقش به سزائی در کنترل ترافیک منطقه خواهد داشت. مدیر عامل قطار شهری شیراز در ادامه افزود: با روش اجرائی که برای این ایستگاه در نظر گرفته شده عملاً حجم تملک بسیار کمتر گردید و هزینه های  جابجای حذف شده و حداقل  50 میلیارد تومان در هزینه های جابجائی معارضین و تملک صرفه جویی شد.

مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز ابراز اميدواري كرد كه با تكميل بخشي از سازه ايستگاه وكيل امكان عبور قطار از اين ايستگاه با هدف بهره‌برداري از كل خط يك در آینده نزدیک فراهم شده و ايستگاه بازار وکیل ان‌شاءالله در بهار سال 97 آماده مسافرگيري خواهد بود. حاجی زمانی با بیان اینکه انشالله اواخر تیرماه مترو از ایستگاه وکیل عبور کرده و به ایستگاه آخر خواهد رسید، گفت: بعد از ایستگاه زندیه ایستگاههای ولی عصر، فضیلت، شهید دوران و شهید دستغیب مسافرگیری خواهند شد و سپس بجز ایستگاه بازاروکیل که در بهار سال 97 مسافرگیری خواهد داشت سایر ایستگاهها تا پایان سال جاری وارد چرخه بهره برداری و مسافرگیری خواهند شد.

تکمیل ریل گذاری ایستگاه زیرزمینی بازار وکیل متروی شیراز – سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز
لینک کوتاه مطلب : https://shirazmetro.ir/?p=10281

QR: تکمیل ریل گذاری ایستگاه زیرزمینی بازار وکیل متروی شیراز