تکمیل ریل گذاری ایستگاه زیرزمینی بازار وکیل متروی شیراز

شهرداری شیراز میزبان هیئت عالی رتبه شهرداری شهر نانجینگ چین
۱۳۹۶/۰۴/۱۰
مراسم تقدیر از کارکنان ایستگاه وکیل الرعایا
۱۳۹۶/۰۴/۲۰

تکمیل ریل گذاری ایستگاه زیرزمینی بازار وکیل متروی شیراز

با تلاش شبانه روزی مهندسین و پیمانکاران سازمان قطار شهری شیراز ریل گذاری در تونل شمالی و جنوبی ایستگاه بازار وکیل به اتمام رسید.

بدین ترتیب پس از اجرا و تکمیل شبکه برق بالاسری امکان تردد قطارهای مترویی شیراز حدفاصل ایستگاه احسان تا ایستگاه شهید آیت الله دستغیب واقع در میدان گل سرخ در هر دو تونل شمالی و جنوبی فراهم می گردد.

اجرای ایستگاه متروی وکیل شیراز به روش زیرزمینی

ایستگاه وکیل ( بهارستان) تنها ایستگاه قطار شهری در شیراز به‌ شمار می‌رود که به لحاظ نوع طراحی و سازه به شکل کاملا زیرزمینی اجرا و احداث شده است و با توجه به اینکه این  ایستگاه با دهانه ۲۱ متری به عمق ۱۰ متر در زیر آب های سطحی اجرا گردیده در نوع خود در کشور منحصر به فرد می باشد.

مهندس حاجی‌زمانی در پایان مرحله تکمیل هسته مرکزی این ایستگاه روند اجرای این پروژه را مناسب اعلام و اضافه کرد: زمانی اجرای این پروژه آغاز شد که بسیاری از طراحان و مهندسان اعتقاد داشتند انجام چنین پروژه‌ای  به روش زیر زمینی در محدوده خیابان زند باریک بعلت بافت و نوع خاک منطقه امکان‌پذیر نیست.

مهندس حاجی زمانی با اشاره به مشکلات متعدد و پیچیدگی های بسیار خاص طراحی و اجرای این ایستگاه یادآور شد سازمان قطار شهری با این تصمیم، ایستگاه بازار وکیل را احیاء نموده  بدون آنکه تاخیر قابل توجهی در بهره برداری از فاز دو خط یک ایجاد گردد.

مهندس حاجی زمانی موقعیت ایستگاه وکیل را از تمام ابعاد بسیار مهم خواند و افزود: این ایستگاه که در محدوده بازار وکیل به‌عنوان قطب تجاری و البته یکی از مقاصد گردشگری شیراز قرار دارد، با تسهیل دسترسی، زمینه رونق بیشتر را در حوزه‌های مختلف فراهم خواهد کرد. همچنین این ایستگاه زمینه کاهش تردد خودروها در محدوده بازار وکیل و بافت قدیمی شیراز را میسر ساخته که قطعا نقش به سزائی در کنترل ترافیک منطقه خواهد داشت. مدیر عامل قطار شهری شیراز در ادامه افزود: با روش اجرائی که برای این ایستگاه در نظر گرفته شده عملاً حجم تملک بسیار کمتر گردید و هزینه های  جابجای حذف شده و حداقل  ۵۰ میلیارد تومان در هزینه های جابجائی معارضین و تملک صرفه جویی شد.

مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز ابراز امیدواری کرد که با تکمیل بخشی از سازه ایستگاه وکیل امکان عبور قطار از این ایستگاه با هدف بهره‌برداری از کل خط یک در آینده نزدیک فراهم شده و ایستگاه بازار وکیل ان‌شاءالله در بهار سال ۹۷ آماده مسافرگیری خواهد بود. حاجی زمانی با بیان اینکه انشالله اواخر تیرماه مترو از ایستگاه وکیل عبور کرده و به ایستگاه آخر خواهد رسید، گفت: بعد از ایستگاه زندیه ایستگاههای ولی عصر، فضیلت، شهید دوران و شهید دستغیب مسافرگیری خواهند شد و سپس بجز ایستگاه بازاروکیل که در بهار سال ۹۷ مسافرگیری خواهد داشت سایر ایستگاهها تا پایان سال جاری وارد چرخه بهره برداری و مسافرگیری خواهند شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهارده =