بهره برداری از ۳ کیلومتر دیگر خط یک و افتتاح و مسافرگیری ایستگاه زندیه متروی شیراز به دستور ریاست جمهور

تحقق ۶۶ درصدی اعتبارات دولتی در سال ۱۳۹۵
۱۳۹۶/۰۱/۲۷
اقدام فرهنگی ویژه نیمه شعبان درایستگاههای مترو
۱۳۹۶/۰۲/۲۲

بهره برداری از ۳ کیلومتر دیگر خط یک و افتتاح و مسافرگیری ایستگاه زندیه متروی شیراز به دستور ریاست جمهور

بهره برداری از ۳ کیلومتر دیگر خط یک متروی شیراز حدفاصل میدان نمازی تا چهارراه زند و افتتاح و مسافرگیری ایستگاه زندیه متروی شیراز با دستور دکتر روحانی ریاست جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس در فروردین ماه ۱۳۹۶ انجام شد.

 احداث ۳ کیلومتر تونل حدفاصل میدان نمازی تا چهارراه زند، ایجاد سازه ایستگاه امام حسین (ع)، احداث و تکمیل ایستگاه زندیه و تأمین تجهیزات ویژه مترویی با هزینه ای معادل ۲۵۰۰ میلیارد ریال همزمان با سفر ریاست محترم جمهور به شیراز و با حضور دکتر امیری معاون پارلمانی رییس جمهور، بصورت ویدئو کنفرانس افتتاح و به بهره برداری رسید.

مهندس اسدالله حاجی زمانی مدیر عامل سازمان قطار شهری شیراز درآیین افتتاح و بهره برداری از ایستگاه نهم خط یک با بیان مشخصات فنی و توان خدمات رسانی این ایستگاه ، آنرا نتیجه وحدت وهمدلی مسوولین سطوح مختلف استانی و شهرستان شیراز دانست و گفت: ایستگاه زندیه از نوع ایستگاههای عمیق است که به شیوه جزیره ای طراحی و اجرا شده است.مساحت این ایستگاه بالغ بر  ۱۳۱۷۰متر مربع در ۴ طبقه است که طبقه منفی یک آن کاملا تجاری، طبقه منفی دو، تیکت هال ،طبقه منفی سه تراز سکو  و هر کدام به مساحت ۳۱۵۶ متر مربع و طبقه منفی جهار تراز زیرسکو به مساحت ۱۵۸۳متر مربع است.

حاجی زمانی گفت : این ایستگاه دارای دو دروازه شمالی و جنوبی است که به منظور سهولت دسترسی شهروندان به ۱۸ دستگاه پله برقی و ۴ دستگاه آسانسور مجهز شده است. وی درادامه خاطر نشان کرد : با تامین اعتبارات لازم در شش ماهه اول سال ۹۶  ادامه مسیر خط یک در فاز دوم حد فاصل ایستگاه زندیه تا میدان الله نیز به بهره برداری خواهد رسید . وی با بیان دستاوردهای خط دوم مترو شیراز از میانرود تا کلبه سعدی بطول ۱۵ کیلومتر، از اتمام اجرای ۴٫۵ کیلومتری حفاری دراین مسیر خبرداد و گفت : حفاری ها بدون مزاحمت برای مردم و با استفاده از دستگاه تی .بی .ام در حال انجام است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز دراین مراسم برضرورت رفع ترافیک در هسته مرکزی شهر با استفاده از توان مترو تاکید کرد وگفت: یکی از درخواست های مردم و نماینده ولی فقیه دراستان فارس تسهیل درامر دسترسی به حرمین شریف در شیراز است و به نظر می رسد هدیه سفر این دوره رییس جمهور به مردم شیراز اگر تامین هزینه های این دسترسی از طریق مترو باشد بسیار خوشحال کننده خواهد بود.

معاون عمرانی استاندار فارس نیز درآیین بهره برداری از ایستگاه زندیه مترو شیراز با بیان دستاوردهای مدیریتی و توان بالای متخصصان داخلی در ساخت مترو شیراز گفت: ۱۱ کیلومتر خط یک مترو شیراز در سال ۱۳۹۳ افتتاح وبه بهره برداری رسیده است . به گفته وی تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان به این پروژه بزرگ اختصاص یافته و هم اکنون در قالب اوراق مشارکت رقمی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر باید تامین گردد تا روند امور اجرای این پروژه تسهیل شود.

شهردار شیراز نیز درآیین افتتاح و بهره برداری از ایستگاه زندیه ،هزینه کرد دراین پروژه بزرگ را سرمایه ای برای نسل آینده دانست و گفت : شیراز شهری مهاجر پذیر است و این رشد جمعیت تاثیرات عمیقی برترافیک آن داشته است. به گفته وی برای تسهیل درامر ترافیک و سلامت اجتماعی علاوه بر مترو نیازمند اجرای پروژه تراموا  نیز هستیم تا پتانسیل های گردشگری شیراز بیش از پیش به ظهور برسد و در کنار این توسعه شاهد ایجاد اشتغال برای جوانان باشیم. شهردار شیراز افزود: آنچه امروز توسط جوانان ایران اسلامی در قالب پروژه‌های عمرانی و اقتصادی انجام می‌شود، اقداماتی است در مسیر سازندگی که ایجاد کننده رفاه و آسایش تلقی شده و ارزش آن کمتر از تلاش جوانان دیروز در دوران دفاع مقدس که امنیت را به ارمغان آوردند نیست.
علیرضا پاک‌فطرت با قدردانی از تلاش‌های شورای چهارم شهر شیراز، گفت: با برنامه‌ریزی خوب شورای چهارم و با دوری از حاشیه‌ها و حاشیه‌سازی‌های سیاسی، این فرصت به شهرداری داده شد تا اقدامات بزرگ و ماندگاری را در سال‌های اخیر انجام دهد.

معاون رییس جمهور نیز با حضور دراین مراسم  با مهم ارزیابی نمودن اجرای خط یک مترو درشیراز به عنوان سومین شهر بهره مند از خطوط ریلی درون شهری، آنرا نتیجه تعامل مثبت مسوولین امر ومردم دانست و گفت : هر کجا کار بزرگی انجام شده باشد باید گفت تعامل و وحدت خوبی نیز وجود داشته است. وی با ذکر خاطراتی از حضور خود درشیراز مرکز فارس به عنوان رییس کل دادگستری استان فارس گفت: در بدو ورودم به شیرازدرسال ۱۳۷۸ تصور کردم به یک نقطه آرامش رسیدم اما در زمان کوتاهی و با دیدن ترافیک سنگین این شهر متوجه شدم کار بزرگی پیش روست.

وی یادآور شد : در دوران حضورم درفارس همیشه در تدارک تسهیل موانع حقوقی وقضایی مترو در تعامل با مدیریت آن بودیم و دستگاه قضایی با در نظر گرفتن چهار چوب قانونی اما تسهیل کنند امور مطرح شده و معارضات موجود بود. وی ارتباطات را زیر ساخت توسعه دانست وگفت : این ارتباط درانواع مختلف از جمله حمل ونقل درون شهری وخطوط ریلی دارای اهمیت ویژه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =