برپایی نمایشگاه کتاب در ایستگاه های مترو شیراز به مناسبت ایام مبارک فجر انقلاب اسلامی

نشست مهندس اسکندرپور شهردار شیراز با پرسنل سازمان قطار شهری شیراز
۱۳۹۶/۱۲/۲۰
مترو شیراز در روز ۲۹ اسفند پذیرای مسافران خواهد بود.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳

برپایی نمایشگاه کتاب در ایستگاه های مترو شیراز به مناسبت ایام مبارک فجر انقلاب اسلامی

وقتی در ایران صحبت از سرانه مطالعه روزانه می شود آمار های متعدد و متناقضی مطرح می گردد که از ۲ دقیقه تا ۷۶ دقیقه متغیر است. البته آمار ۱۲ تا ۱۸ دقیقه دارای بیشترین فراوانی در میان آمار های مطرح شده است. اگر به این آمار ۱۸ دقیقه ای استناد کنیم، باید گفت که حال مطالعه در کشورمان وخیم است و در مقایسه با هندی ها که ۱۱۲ دقیقه، روس ها که ۶۱ دقیقه و ژاپنی ها که ۹۰ دقیقه از وقت خود را در شبانه روز به مطالعه کتاب اختصاص می دهند، سرانه مطالعه ما کم است.

طبق آمار هر مسافر به طور متوسط ۳۵ دقیقه در فضای مترو حضور دارد که اگر این زمان را در آمار بالای مسافران مترو ضرب کنیم زمان بسیار ارزشمندی به دست می آید. بحث کتاب و کتاب خوانی از اهم موضوعاتی است که از دیرباز مورد توجه سازمان قطار شهری شیراز بوده که انتشار اولین کتاب یک صفحه ای کشور در فروردین ماه امسال گواه این ادعاست. اینبار و همزمان با سالروز فجر انقلاب اسلامی سازمان قطار شهری شیراز اقدام به برپایی نمایشگاه کتاب به مدت یک ماه در ۵ ایستگاه کرد.

ایستگاههای احسان، میرزای شیرازی، نمازی، زندیه و شهید دوران با اجرای این طرح تا پایان سال جاری میزبان شهروندان علاقمند به کتاب و کتابخوانی هستند. این نمایشگاه به منظور ترغیب شهروندان عزیز شیرازی به مطالعه برپا گردیده است. در این نمایشگاه ها علاوه بر اینکه کتاب با ۵۰ درصد تخفیف خدمت همشهریان عزیز شیراز ارائه می گردد این امکان فراهم شده است تا برای اولین بار در کشور شهروندان از طرح امانی کتاب استفاده کنند، بدین ترتیب هر شهروند می تواندحداکثر ۴۸ ساعت پس از تهیه کتاب نیم بها، آن را مطالعه و بدون نیاز به پرداخت وجه با کتاب دیگری معاوضه کند. سازمان قطار شهری شیراز امیدوار است با اجرای طرح کتاب امانی در ایستگاه های مترو توانسته باشد گام موثری در جهت اشاعه فرهنگ مطالعه بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =